Acil Durum Grup Çağrısı (Group Call veya Blast Dialing)

Genellikle acil durumlarda kullanılan blast dialing/group call  özelliğine bakalım..

Önceden tanımlanan bir dahili numara aranıyor ve  grupda önceden tanımlanan telefonlar aynı anda çalmaya başlıyor. İlk telefon açıldığında diğerleri çalmaya devam ediyor. Her telefonu açan konferansa dahil oluyor ve birbirini duyabiliyor. Henüz açmayan kişinin telefonu belli bir süre çalmaya devam ediyor

Örneğin bir yangın durumunda yangını ilk gören kişi en yakın telefondan şirket dahilisi olan 611’i arıyor. Aynı anda ilgi acil durum yöneticisi,yangın söndürme ve kurtarma ekibi, ilk yardım ekibi, iş güvenliği sorumlusunun  telefonları çalmaya başlıyor. Her telefonu açan konferansa dahil oluyor ve telefonunu henüz açmayan kişinin telefonu çalmaya devam ediyor.

Bu özellik bir müşterimiz tarafından talep edildiğinde  Cisco Webex Meeting Server ile yapılabiliyordu. Ancak bunu daha basit bir şekilde yapmak mümkün. Aşağıda kaba hatlarıyla anlatmaya çalışacağım. O Şekilde yaptık ve çalışıyor 🙂

Gerekli olan bileşenler:

  • Cisco Call Manager (versiyon sınırı yok )
  • CME (Cisco CallManager Express) ve TCL destekleyen herhangi bir Cisco Voice Gateway. (Cisco Cloud Services Router 1000v (CSR1000v) teknik olarak destekliyor ancak deneme şansım henüz olmadı.)

Bu çözümün artıları:

  • Herhangi bir conference bridge ihtiyacı yok (O görevi Voice Gateway yapıyor.)

  • Herhangi bir Meeting Lisansına ihtiyaç yok (SMP+,PMP, Webex, TP Screen Licence vb)

  • Arayan yada aranacak telefonlarda bir model  kısıtlaması yok.

  • Şirket dışı telefonlar, mobil telefonlar yada Cisco Jabber aranabilir.

Yapılışı:

Öncelikle çağrı başladığında VoiceGateway üzerinde bir konferans oluşturuluyor ve herkes paralel olarak aranıp açan kişi konferansa dahil ediliyor. TCL Scriptler ile mümkün..

Mevcutta aynı anda 14 kişi (DSP kaynakları sınırlıyor) dahili,harici veya cep telefonu  aranıp görüşme yapabiliyor.